reformer pilates buca fizyoterapist

Reformer pilates fit ve sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin en popüler egzersiz rutinlerinden biridir. Aletli pilates olarak da anılır.

Eğer reformer pilatese başlamayı düşünüyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa; yazımızı incelemenizde fayda var.

Gerçekten faydalı mı?

Kilo verebilir miyim?

Yapabilir miyim?

Verdiğim ücrete değer mi?

gibi birçok sorunun cevabını vermeye çalışacağız. 

Tüm bu soruları cevaplarken Profiz olarak farkımızdan bahsetmezsek olmaz fakat reformer pilatesi anlatmadan önce kısaca pilates ve genel prensipleri hakkında bilgi vermemiz gerekir. Yazının ilerleyen bölümlerinde reformer pilatesteki farkımızı inceleyebilirsiniz.

joseph pilatesJoseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiştir. Başlangıçta kontroloji olarak adlandırılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere zihnin bedeni tam olarak, doğru dizimlerle ve sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmesini amaçlar.

Pilates Prensipleri;

  • Merkezleme
  • Konsantrasyon
  • Kontrol
  • Hassaslık
  • Nefes
  • Akış

Reformer pilates her ne kadar mat pilatesten oldukça farklı görünse de aynı prensipler ile çalışılır ve mat kullanımı yerine aletlerin yardımıyla yapılır. 

Peki reformer pilates yani aletli pilates mat pilatesten nasıl bir fark vaadediyor?

Kısa bir şekilde cevaplamak gerekirse; 

Mat pilatese göre daha hızlı sonuçlar almanızı sağlar. 

reformer pilates cihazıÖzel olarak tasarlanmış reformer aletinde “kendi ağırlığınızın dışında cihazda bulunan özel yaylar sayesinde” güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmanıza yönelik egzersizler yapılır.

Aletli pilatesin mekanizmasındaki yaylar kişinin vücuduna, yaşına, boyuna, kas ve kemik sistemine özel olarak ayarlanır. Bu yaylar bazen size direnç oluştururken bazen hareketinizi destekler.

Bu mekanizma sayesinde hem fiziksel hem de mental olarak iyileşmenizi öngören pek çok hareketi yapabilmeniz mümkün hale gelir. 

Günlük hayatta hiç kullanmadığınız kaslarınızı hissedebilir ve onları çalıştırabilirsiniz.

Reformer cihazıyla yapılabilecek sayısız egzersiz vardır. Egzersizler; oturarak, yatarak, ayakta durarak, yan yatarak, baş aşağı sarkarak, itme çekme hareketleri yaparak çeşitlendirilir.

Egzersizin uzunluğu ve çeşitliliği tamamen bireysel olarak kişinin vücut tipine uygun şekilde ayarlanır. 

Birkaç hafta içinde bölgesel olarak incelme ve sıkılaşmaları fark edebilirsiniz.

bölgesel incelme pilatesReformer pilatesin birçok faydası bulunmaktadır.

Reformer Pilatesin Faydaları

1. Güç ve direnç kazandırır

Kendi vücut ağırlığınızla ya da yer çekimine karşı çalıştığınızda kas ve kemikleriniz güçlenir. Buna bir de yayların etkisini eklersek, vücudunuzun her bölgesi reformer pilatesin etkisi altında aktivite gösterir. Bu sayede;

Dayanıklılığınız artar, enerjik hisseder ve güne zinde başladığınızı fark edersiniz.

2. Esnekliğinizi arttırır

Yaptığınız çeşitli hareketler sonucunda kaslarınız gevşer ve kaslarınızın esnekliği artar. İlk başta yapmakta zorlandığınız bir çok hareketi zaman içinde kolaylıkla yapabildiğinizi gözlemlersiniz.

Reformer pilates esnekliğin artmasına, zedelenmelerin ve sakatlanmaların önüne geçilmesine yardımcı olur.

3. Omurganızı ve duruşunuzu iyileştirir

Aletli pilates egzersizleri düzenli olarak uygulandığında omurga dikleşir ve duruş bozukluğuyla gelen problemlerde iyileşme görülür.

Skolyoz gibi eğri omurga rahatsızlıklarının tedavisinde de aletli pilates önerilmektedir.

4. Nefesi düzenler

Aletli pilates, egzersizler esnasında doğru noktalarda, ritmik bir şekilde nefes alıp verme alışkanlığını geliştirmeyi hedefler.

Doğru nefesle yaşam standartlarınız iyileşir ve nefes farkındalığınız gelişir.

5. Kas gelişimine yardımcı olur

Birkaç seansla kaslarınızın güçlenerek şekillendiğini fark edebileceğiniz reformer pilates, baz aldığı her egzersizde kaslarınızı çalıştırmayı hedefler. Bu nedenle;

Kısa sürede bölgesel ve bütünsel olarak kaslarınızdaki gelişimi fark etmeniz mümkündür.

6. Vücut dengesine katkıda bulunur

Özellikle havada asılı durma pozisyonlarında kontrolü ve dengeyi sabitlemeyi öğrettiği için reformer pilates vücutta denge bilincini oluşturmaya yardımcı bir yöntemdir.

Odaklanmanızı, vücudunuzu test etmenizi ve sınırlarınızı keşfetmeniz sağlar.

7. Mutlu hissetmenizi sağlar

Yükselen adrenalin seviyesiyle birlikte yaptığınız egzersizler mutluluk hormonlarınızın harekete geçmesine yardımcı olur. Kendi bedeniniz için bir şeyler yapmanın bilinciyle günden güne geliştiğinizi, güçlendiğinizi ve sağlıkla çevrelendiğinizi fark edeceksiniz.

Reformer pilates hayatınıza dahil olduğu için kendinizi mutlu ve huzurlu hissetmeniz mümkün olacaktır.

Reformer Pilateste Profiz Farkı

profiz reformer pilatesReformer pilates hizmetini veren birçok salon ve pilates stüdyosu olabilir. 

Profiz olarak en önemli farkımız eğitmenlerimizin fizyoterapist olmasıdır.

Fizyoterapist eğitmenlerimiz sağlıkçı kimlikleri sayesinde bir yandan fayda sağlamayı düşünürken diğer yandan size zarar vermemeyi hedefler. Sağlığınız açısından size tehlike oluşturabilecek tüm unsurları değerlendirir ve egzersiz programını buna göre belirler.

Basit görünen bir egzersiz yanlış açıda çok tekrarlı yapılırsa ileride bazı kas iskelet problemlerine sebep olabilir. Yaşayacağınız bel ya da boyun ağrısı yapmış olduğunuz yanlış ve çok tekrarlı egzersizle ilgili olabilir.

Spor sakatlanmalarına sebebiyet veren en önemli etken eklemlerin yanlış vektörel açılarda uzun süre çalıştırılmasıdır. Hem eklemin hem yumuşak dokunun yapısal bütünlüğü bozulur.

Fizyoterapist Gözüyle Değerlendirme Seansı

Merkezimizde her üye pilatese başlamadan önce fizyoterapist tarafından değerlendirme seansına alınır.

Bu değerlendirme seansında öncelikle kişinin anamnez bilgileri alınır.

Kullandığı ilaçlar veya yardımcı ekipmanlar, geçmişinde bir cerrahi operasyon geçirip geçirmediği, herhangi bir kronik veya akut rahatsızlığının olup olmadığı gibi bilgiler sorgulanır.

Bu bilgiler önemsiz gibi görünse de bizim için son derece önemlidir.

Örneğin; yakın zamanda geçirilmiş bir cerrahi operasyon pilatese başlayabilmeniz konusunda birinci derece etkilidir. Kronik ve akut rahatsızlıklar da aynı şekilde. Örneğin omurgadaki herhangi bir problem; (bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz vb.) grup egzersizlerine uyumlu olup olamayacağınızı anlamamız için değerlidir.

Anemnez bilgilerinin ardından en önemli kas gruplarına kuvvet testleri uygulanır. Gerekli görülmesi halinde daha küçük kas grupları için spesifik testler de yapılır.

Sadece kuvvet testleri değil, kaslarda kısalık olup olmadığını öğrenebilmek için önemli kas gruplarına esneklik testi uyguluyoruz ve yine gerekli görülmesi halinde küçük kas gruplarına kadar detaylı olarak test ediyoruz.

Bu testler her 3 ayda bir tekrarlanır.

Kas kuvvet ve esneklik testleri dışında skinfold cihazıyla vücudun 3 farklı bölgesinden yağ ölçümü yapılır.

skinfold cihazıSkinfold Caliper (Deri Kıvrım Aleti), deri kıvrım kalınlıkları baz alınarak vücut yağ miktarını hesaplayan en bilimsel alettir.

Bu test her ay tekrarlanır.

Vücudun 9 farklı bölümünden çevre ölçümleri yapılır.

Çevre ölçümlerinde en doğru sonuçları ve standardı elde edebilmek için tüm fizyoterapistlerimiz için hem doğru hem de aynı noktalardan ölçüm alacak şekilde hizmet içi eğitimler düzenliyoruz.

Ek olarak; ölçüm sonuçlarının egzersiz etkisiyle yanıltıcı şekilde çıkmaması için pilates seanslarından farklı günlerde ölçüm yapmayı tercih ediyoruz.

Bu test her ay tekrarlanır.

postür analiziTüm bunlara ek olarak bilgisayar destekli postür analizi yapıyoruz. Pilatesin ana amaçlarından birisi de duruş bozukluklarının önüne geçmektir.

Postür analizinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve kişinin doğru düzlem ve açıda fotoğraflanmasıyla elde edilen görüntüleri bilgisayar ortamında hassas bir şekilde analiz ediyoruz. Bu analizleri sizinle paylaşıyoruz ve gerekli görülmesi halinde sizi bireysel seanslara veya klinik pilates seanslarına yönlendiriyoruz.

Postür analizini her 3 ayda bir tekrarlıyoruz.

Fizyoterapist Eşliğinde Reformer Pilates

Fizyoterapistler 4 yıllık lisans eğitimlerinde temel tıp derslerinin yanı sıra insan anatomisi ve fizyolojisiyle ilgili dersleri tüm detaylarıyla tamamlarlar. Kas-iskelet sistemi ve nörolojik sisteme son derece hakimdirler.

Egzersiz fizyolojisi gibi dersler, egzersizi sadece bir antrenman programı olmaktan çıkartır. Ortopedi, nöroloji ve kardiyo-pulmoner alanlarındaki bilgisi, sağlıklı bir egzersiz seansı için ona tüm yetileri kazandırır.

Fizyoterapistlerimiz lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra pilates alanında uzmanlaşmak için sadece fizyoterapistlerin alabileceği APPI (The Australian Physiotherapy and Pilates Institute) gibi uluslararası geçerliliğe sahip klinik pilates eğitimlerini de tamamlarlar.

Eğitimler sadece APPI ile sınırlı kalmaz. Merkezimizin bünyesinde ve dışında birçok kurs, kongre ve seminerler ile devam eder.

Fizyoterapist eşliğinde pilatesin bir başka avantajı ise; olası problemlere yönelik çözüm üretebilir olmasıdır. Örneğin; bel fıtığı ya da boyun fıtığı gibi bir rahatsızlığa sahip olan kişinin olgunun şiddetine göre grup dersine uyumlu olup olamayacağını fizyoterapist belirler. Gerekli görmesi durumunda bireysel seanslara veya klinik pilates seanslarına yönlendirir ya da manuel terapi seanslarına.

Diğer yandan hafif derece olgularda kontrollü olarak grup dersleri gerçekleştirilebilir. Bu grup derslerinde üye fizyoterapist tarafından bazı hareketlerde uyarılır; “-Siz bu hareketi yapmayın, bekleyin.”, “Siz bu hareketi 10 tekrar yapmayın, 5 tekrar sizin için yeterlidir.” gibi.

Ek olarak, seans sırasında oluşabilecek bir problemde bir sağlık personelinin yanında olmanız sizin için önemli bir avantajdır. Olası bir sakatlık durumunda bu konuda eğitimli olmayan birisi ne yapacağını bilemediği gibi yanlış bir müdahalede de bulunabilir.

Sadece pilates konusunda değil, seans içi ve dışında birçok sağlık probleminiz hakkında fizyoterapiste danışabilirsiniz. 

Kısaca özetlemek gerekirse;

Fizyoterapist Eşliğinde Pilates söylemimiz bir farklılık yaratma gereksinimi değil, olması gerektiğine inandığımız bir ihtiyaçtır.

Hemen bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz demo seans randevusu oluşturabilirsiniz.

Profiz Sağlıklı Yaşam Merkezi
0232 332 0117

Pazartesi-Cuma; 9:30-22:30
Cumartesi; 9:30-14:30